Menu
A+ A A-

Robotické manipulátory jsou cesta za vyšší efektivitou

Stále častěji si do mnoha firem nacházejí cestu průmysloví roboti a manipulátory. Proč tomu tak je si objasníme v tomto článku. Tak neváhejte a čtěte!

Průmyslové roboty a manipulátory

Zprvu poměrně značná investice do manipulátorů a robotů se později vyplatí, ptáte se proč? Oblast automatizace a robotiky je novou a stále hodně vyvíjenou oblastí průmyslu. Její využití je obrovské, od automobilového průmyslu přes strojní výrobu až po skládání raw tyčinek do krabiček. Mezi hlavní výhody patří zejména markantní zvýšení efektivitu výroby.

Automatické manipulátory

Tito šikovní pomocníci prošly značným vývojem, který se datuje od roku 1960. První byl nasazen ve službách americké automobilky GM. Nyní jsou tyto manipulátory jedním z nejrozšířenějších robotů užívaných v průmyslu. Lze je naprogramovat, aby zvládaly celou řadu úkonů:

  • - odebírání zboží,
  • - přesun zboží,
  • - založení zboží.

Dalšími činnostmi, kde jsou manipulátory nasazeny je třeba role pomocníků nebo také paletizace zboží či stohování zboží na paletu a příprava pro balicí stroj.

Druhy manipulátorů

Každý zákazník si vybere, na trhu jsou manipulační roboti, kteří jsou zaměřeny na:

  • - sílu,
  • - obratnost,
  • - rychlost.

Vždy záleží na jejich konstrukci, například čtyřosé modely vynikají ve zdvihání těžkých vah, až až do výše dvou tun. Vyžadujete-li naopak rychlost, mžete vybírat ze tří nebo šestiosých manipulátorů s paralelní kinematikou. Ty zvládají téměř dvě stovky pohybů za minutu.

Bezchybnost hlavním parametrem

Vybíráte-li manipulačního robota, je důležité se zaměřit na dosah a nosnost ramene. Nové manipulátory jsou vybaveny program, které dovedou bezchybně identifikovat až několik druhů krabic a pytlů. Následně je úhledně a bezpečně uloží na palety nebo do regálů. Tuto featuru umožňují pokročilé systémy snímačů.

Již v úvodu jsem zmínil, že manipulační roboti jsou hojně nasazovány napříc průmyslem. Ukázalo se totiž, že opravdu dochází ke zvýšení produktivity, výkonu a také flexibility. Necháme-li robota přenášet těžká břemena, v konečném důsledku ušetříme dělníka a snížíme riziko výskytu pracovních úrazů.

Průmyslové roboty a manipulátory

Už víte, jaký typ manipulačního robota využijete? Pokud ne, obraťte se na ZLÍN ROBOTICS.